Burnumuzun ve sinüslerimizin içinde tamamen kaplayan bir mukoza tabakası var. Bu mukoza tabakasının içinde birçok ağ yapılı kan damarı vardır. Dış sıcaklık, nem, alerjen yükü, hormonal ve fizyolojik durumlar, burun içindeki enfeksiyonlar ve iltihaplar kan damarlarını etkiler.Bu kan damarları bu değişiklikleri şişlik veya büzüşerek (kanı doldurarak veya boşaltarak) buna göre reaksiyona sokar.

Herhangi bir nedenle bu kan damarlarından birinin yırtılması ve kanaması, kabuk oluşumuna neden olur.
Oluşan bu kabuklar mukozaya daha fazla zarar verir ve daha fazla kanamaya neden olur. Klinikte karşılaştığımız yaygın kanama nedenleri iç burun alerjileri ve enfeksiyonlardır.Alerji ve enfeksiyon dönemlerinde burun içindeki kimyasal yapı değişir ve zararlı bir sıvı oluşur. Diğer taraftan, hastalar bu alerjik ve bulaşıcı dönemlerde burnu temizleyerek veya silerek kanamaya katkıda bulunur.

Bu durumlarda hem bu patolojinin başlatıcısı hem de enfeksiyonlar tıbbi tedavi ile hedeflenir ve burun mukozası hasarını önlemek için özel olarak üretilen jeller kullanılır.Bu şekilde burun kanaması tedavi edilir.Burun damarlarını yakmak GEREKMEZ.
Nadir durumlarda, hipertansiyon hastalarında, damarlardaki kan basıncını ölçeklendirmenin bir sonucu olarak, aşırı kan inceltici kullanıldığında veya iç burun tümörü lezyonlarının olduğu yerlerde burun kanamaları görülür.
Bazı özel durumlarda bu kanama damarlarının yakılması daha iyidir.