Boğazımızdaki lenfoid dokular (kendini savunma sistemi) kümesinin adıdır.Boğazımızın girişinde 4 grupta bulunurlar.4 farklı yerde bulunurlar ancak halk arasında en çok bilineni damak bademciğidir.
Halk arasında adenoidler olarak bilinen lenfoid dokular, aslında burun bademciğidir.Damak ve burun bademcikleri dışında dilin kökünde lenfoid dokular vardır.Bu lenfoid dokular boğazın girişinde, kaleyi düşmanlardan korumak için kale kapısında belli bir şekilde dizilmiş muhafız askerleri gibi bir daire çizmiştir.
Ayrıca sindirim sisteminin bazı bölümlerinde, dalak ve kemik iliğinde ve ayrıca vücudun diğer bölümlerinde, lenfoid dokuların aynı görevi yaptığı adenoidler bulunur. Biz tüm bu lenf sistemine kendini savunmadan sorumlu diyoruz. Özellikle insan yaşamının başlangıcında bademcik ve adenoid olduğu söylenen bu lenfoid doku tektir ve bu tek savunma sistemidir.Özellikle 2 yaşından sonra etkinliğini kaybetmeye başlar ve 7 yaşında minimum seviyeye düşer.Bu nedenle, bu görev 2 yaşından sonra vücudun diğer bölgelerindeki lenfoid dokulara geçer.
Bir bademcik enfekte olduğunda buna bademcik iltihabı diyoruz, bu mikrobik kökenleri nedeniyle bademcik dokusunun enfeksiyonudur.Çoğunlukla çocuklukta görülür ve enfeksiyon durumunda tıbbi tedavi önerilir.Bademcikler üzerinde yapılan tedavi iyileşmede ve ateşi düşürmede çok önemli bir role sahiptir.Bu lenfoid doku, karşılaşılan enfeksiyonların genetik özelliklerine ve sıklığına göre son derece büyüyebilir.
Solunum yolunu kapatan bu aşırı büyüyen bademcikler, horlama, uyku bozukluğu ve diyet zorluğuna yol açar ve bir cerrahi ile tedavi edilir.Burada yapılacak işlem solunum yollarını ve yemek borusunu açmaktır.Bademcikler çok büyük olmasa bile sık sık (yılda 5 kez) enfeksiyon geçirirler.Bu yüzden ilk amaç hastanın enfeksiyon kaynağından kurtulmaktır.Her enfeksiyonun bir hafta sürdüğü düşünülürse (hastayı rahatsız eden bazı güçlü mikropların enfeksiyonu yaklaşık 10 gün bile sürer), yılda 5 hafta, yani yılda 1 aydan fazla yaşadığı ateşi ve beslenme güçlüğü ortadan kaldırılır.